Prezentace Město Albrechtice 14.11.2014

Místní akční skupiny v česko-polském pohraničí se sešly s dalšími aktéry k rozvoji spolupráce

Dne 14. listopadu 2014 proběhlo v klubovně ZŠ Města Albrechtice setkání zástupců místních akčních skupin z ČR a Polska, starostů, představitelů Euroregionu Praděd, zástupců Národní sítě MAS ČR, pracovníků Úřadu maršálka Dolnoslezského vojvodství, Olomouckého kraje a dalších regionálních aktérů.

Akce byla organizována Univerzitou Palackého v Olomouci, resp. katedrou geografie, v rámci projektu Cíl 3: CZ.3.22/2.3.00/12.03373: Spolupráce škol a veřejných institucí v česko-polském pohraničí v oblasti vzdělávání k vyšší uplatnitelnosti na trhu práce (Edu2Work).

Cílem akce bylo sdílení zkušeností s přeshraničními projekty MAS, navázání a rozvoj stávající spolupráce ve smyslu budoucího lepšího rozvoje přeshraničních aktivit a to i s dopadem na místní trh práce. O zájmu o dané téma svědčí hojná účast více než 40 osob z obou stran hranice. Účastníci přijeli z velké dálky, mj. od Krkonoš až po Bohumín.

Akci zahájil Mgr. Pavel Roubínek, který v krátkosti představil projekt Edu2Work, poděkoval zúčastněným a vyjádřil přesvědčení o smysluplnosti takovýchto setkání.

Úvodní referát s tématem komunitně vedeného místního rozvoje pronesla Mgr. Olga Špiková, tajemnice Národní sítě MAS ČR, věnovala se zejména aktuálnímu stavu přípravy na nové plánovací období EU z pohledu MAS v ČR, zmínila i možnosti přeshraniční spolupráce MAS.

Na Olgu Špikovou navázal Radosław Roszkowski, předseda okresního úřadu (powiatu) Prudnik a předseda polské části Euroregionu Praděd. Vyjádřil potěšení nad hojnou účastí, jakož i zájem o aktivity MAS, které Euroregion v budoucnu rád podpoří. Zazněla myšlenka problematického nacházení partnerů pro polské gminy, které v rámci Euroregionu nenachází odpovídající partnery na české straně (české obce jsou příliš malé). České MAS by mohly v budoucnu figurovat i jako partneři polských gmin v rámci projektů Euroregionu.

Komunitně vedený místní rozvoj v Polsku, aktuality a novinky představil Andrzej Soliński, pracovník oddělení rozvoje venkova maršálkovského úřadu Dolnoslezského vojvodství. V souvislosti s jeho referátem se rozproudila zajímavá diskuse o možnostech vzájemné spolupráce.

Před přestávkou na kávu a neformální diskusí s navazováním partnerství zazněly ještě dva příspěvky. Promluvil Ing. Zdeněk Jarmar, vedoucí sekretariátu české části Euroregionu Praděd a představil dotační možnosti v období let 2014-2020 prostřednictvím Euroregionu. Na něj navázala Ing. Marie Šafářová z Krajského úřadu Olomouckého kraje, která představila dotační možnosti a možnosti spolupráce v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR-Polsko 2014-2020.

Po přestávce se ujal slova zástupce KS NS MAS Olomouckého kraje, který představil program Central Europe 2020 a jeho hlavní prioritní osy. Po praktické ukázce internetové aplikace se rozproudila diskuse k jednotlivým bodům programu i k Central Europe. Zaznělo závěrečné poděkování a proběhlo vzájemné předání kontaktních údajů. Někteří z účastníků setrvali i po ukončení akce v diskusi k připravovaným společným aktivitám.

Za organizátora akce, Univerzitu Palackého v Olomouci vyjadřuji potěšení nad hojnou účastí a dovolím si tvrdit, že akce měla úspěch a pomůže v rozvoji pohraničního regionu. Závěrečný dík patří mj. i Piotru Bąkovi, pracovníku polské části Euroregionu Praděd, který byl velmi aktivní a pomohl v šíření informací o přípravě akce na polské straně.

Z akce bude k dispozici videozáznam, který bude společně s veškerými prezentacemi zveřejněný na webu projektu http://edu2work.upol.cz/

Za organizátory Mgr. Pavel Roubínek, 18. 11. 2014

Prezentace: